Mangler du input til, hvordan du når i mål med kommunens klimaplan, og sikrer grøn forandring i borgernes hverdag? Tvivler du på, at borgerne overhovedet gider klima og grøn omstilling, hvis I inviterer? Eller er det din erfaring, at gratis hotdogs tiltrækker folk, men hverken giver bedre dialog eller forandring på den lange bane?
Borgerinvolvering der virker
Så savner du måske viden og redskaber til, hvordan du ved hjælp af mad og måltider kan sætte klima og grøn omstilling på dagsordenen, involvere borgerne samt sikre deltagelse og handlekraft?
Kom med til en spændende og lærerig dag onsdag den 30. april 2025 med konsulent og stifter af handleRUM, Lise Holm-Rasmussen samt fødevaregeograf og vegetarkok, Laila Sigrid Rosholm fra Confusion kitchen og Hvidovre Madfællesskab.
Hør hvordan du kan skabe opmærksomhed om kommunens klimaplan ved at byde på græskarlasagne og dansk linsesalat. Eller skabe mod på vildere haver og natur ved at kombinere haverundvisning med smagsprøver på retter med spiselige vilde urter.
DET SKER ONSDAG DEN 30. APRIL 2025
Kurset finder sted onsdag den 30. april kl. 09.30-15.00 hos Kitchen Collective i Kødbyen, København.
UDBYTTE
På kurset får du viden om, hvordan du kan bruge mad og måltider til at sikre ejerskab og forandring i jeres arbejde med grøn omstilling, klima og bæredygtighed i fx en kommunal klima-/affaldsenhed, et kulturhus, en folkeoplysende forening eller en boligorganisation. Du får også rig mulighed for at møde og udveksle erfaringer med andre, der arbejder med borgerinddragelse, mad og måltider.
Du lærer, hvordan du:
- sætter vigtige emner på dagsordenen, involverer borgerne samt fremmer deltagelse og handlekraft ved hjælp af mad og måltider
- sikrer økonomisk bæredygtige tiltag og forankring gennem nye samarbejdsformer
- understøtter fællesskab og handling med regenerativ borgerinddragelse
- skaber rammer, der både på strategisk niveau og i praksis understøtter ejerskab og handlekraft
- griber en fællesspisning an i praksis – herunder inspiration til temaer, mad og aktiviteter.
TID & STED
Onsdag den 30. april 2025 kl. 09.30-15.00 hos KITCHEN COLLECTIVE i Kødbyen: Slagtehusgade 11a, 1715 København V. Der er kaffe på kanden fra kl. 09.00.
TILMELDING
Tilmelding og spørgsmål til lisehr@handleRUM.dk.
Det koster 2400 kroner ex. moms at deltage inkl. skøn vegetarisk forplejning og snacks.
OBS. Hvis du er ansat i et folkeoplysningsforbund er det ofte muligt at få din landsorganisation eller kommunen til at dække en del af kursusprisen.
DERFOR ER DET VIGTIGT
Klimakrise, tab af biodiversitet, dårligt havmiljø er blot et lille udvalg af de kriser, der tynger. Der er brug for modsvar, der fremmer handlekraft og sikrer opbakning fremfor handlingslammelse og apati. De forandringsskabende processer og aktiviteter skal understøttes, og viden og redskaber skal formidles for at inspirere og invitere til aktiv handling. Her tilbyder madfællesskaber og måltider en unik mulighed at arbejde ud fra.
På dette kursus giver vi vores bedste erfaringer med madfællesskaber og borgerinddragelse videre, så flere kan drage nytte af dem – og komme godt i gang!
KURSETS INDHOLD
- Med maden som løftestang – en introduktion
- Finansiering og samarbejde – når det også skal hænge sammen økonomisk
- Fra inddragelse til deltagelse – når borgerinvolvering skal skabe resultater
- Workshop – Plantebaseret pålæg og fælles borddækning
- Regenerativ borgerinvolvering – greb til handlekraft og fællesskaber
- Mad, madlavning og madfællesskaber – kom godt i gang!
- Workshop og sparring: Hvordan kan I bruge maden som løftestang i jeres indsatser?
OM
Laila Sigrid Rosholm er uddannet geograf med fokus på det globale fødevaresystem, og selverklæret madaktivist. Hun har arbejdet mange år som vegetarkok og grøn iværksætter, og har skabt utallige madevents, folkekøkkener, workshops og lignende. P.t. arbejder hun som grøn madkonsulent og underviser på Grundtvigs Højskole.
Lise Holm-Rasmussen er stifter af og direktør i handleRUM. Her arbejder hun med at uddanne medarbejdere i kommuner, ngo’er og folkeoplysningsforbund til at understøtte fællesskabsopbygning og handlekraft i deres borgerinddragelsesindsatser. Derudover udvikler hun metoder og redskaber til, hvordan vi på tværs af civilsamfund og offentlige institutioner kan engagere almindelige mennesker i klima, grøn omstilling og bæredygtighed. Blandt andet har hun i Fora Hvidovre engageret nye deltagere i grøn folkeoplysning og etableret nye handlekraftige borgerinddragelsesformater.


Comments are closed